רוצים את הדומיין? פנו אלינו לפרטים נוספים [email protected]

מאמרים וכתבות

מאמרים וכתבות
היטל השבחה מיסוי בתמ"א 38 - כל מה שרציתם לשאול
1. אילו מיסים חלים על הדיירים בעסקה לפי תמ"א 38?

עסקה בה מוכרים הדיירים את זכויות הבנייה שבבעלותם ליזם, חייבת בתשלום מס שבח על-ידי הדיירים ובתשלום מס רכישה על-ידי היזם. הוראות פרק חמישי 5 לחוק מיסוי מקרקעין קובעות כי מכירת זכויות בנייה לפי תמ"א 38 תהא פטורה ממס שבח אם תמורתה ניתנה בשירותי חיזוק בלבד, ואם החיזוק אכן בוצע בפועל. לפיכך, אם ניתנה לדיירים תמורה נוספת שאינה שירותי חיזוק (כגון: תמורה כספית, שיפוץ פנימי בדירות הקיימות וכו`), תמורה זו תחויב במס שבח.
הכתבה פורסמה בגלובס


היטל השבחה הקלות : ישי לומד מטעויות! ומוריד את היטל השבחה מתמ"א 38 ( תוכנית מתאר ארצית 38 ) צריך להוריד את היטל השבחה האגרות על תמ"א 38 לאפס מצדה בניה וייזום
ביקורת חריפה הוטחה בשר הפנים אלי ישי בגין אי הערכות מערך הכבאות הארצי אשר לא הייתה ערוכה לכבות את שריפת הענק שפרצה בכרמל לפני כחודשיים. כדי להימנע מהקמתה של ועדת חקירה שתבחן חלילה בעתיד את מחדלי המדינה במיגון מבנים כנגד רעידות אדמה, יזם ישי הצעת חוק למתן פטור מהיטל השבחה בעת חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה בהתאם לתמ"א 38, הצעה שעברה אתמול (ב`) בקריאה ראשונה.אושרה לקריאה הצעת חוק נוספת להקלת יישום תמ"א 38 ביטול היטל השבחה
ח"כ אורלב: "מדובר בחוק שנופל תחת הגדרת `פיקוח נפש`"
ח"כ קירשנבאום: "הכנסת והממשלה אחראיות להתכונן לאסון הבא, ובין היתר לרעידת אדמה"
לאחר שהמדינה התחילה להבין השנה את גודל הכישלון של תמ"א 38, אישרה היום (ג`) ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת הצעת חוק להקלה נוספת ביישומי התמ"א 38, לקריאה שנייה ושלישית. לפי הצעת החוק מתבטל ההכרח בקבלת היתר בנייה סופי לצורך פנייה למפקח על הבתים המשותפים במקרה של סרבנים וכן מתבטלת ההגבלה על תוספת הבנייה בתמ"א לצורך הפנייה למפקח.


יזמי תמ"א 38 צוברים ניסיון מעשי
"כלכליסט" סוקר פרויקטים נבחרים במסגרת תמ"א 38 הנמצאים בשלבים שונים בתהליך החיזוק. בחלק מהערים הפרויקטים נמצאים על קו הסיום, בעוד שבערים אחרות נרשמים סימני התעוררותבהתאחדות הקבלנים זועמים על ביטול תוקפו של הפטור וההנחה שניתנו על היטל ההשבחה
בהתאחדות הקבלנים זועמים על ביטול תוקפו של הפטור וההנחה שניתנו על היטל ההשבחה, וטוענים כי עיכוב בהארכתו יהפוך את האישורים לחיזוק המבנים ללא כדאיים כלכלית. משרד הפנים: "פועלים לקידום חקיקה שתאפשר הארכת תוקף הפטור"

התאחדות הקבלנים מאשימה את משרד הפנים בכך שמונע את יישומה של תמ"א 38. לטענת הקבלנים, המשרד אינו מאריך את תוקפו של הפטור וההנחה מהיטל השבחה שהחודש פג תוקפו, וטרם כינס את עדת המשנה של המועצה הארצית שתפקידה להוציא לפועל החלטת ממשלה מיולי 2010 לשיפור התמ"א.


הסכמה בקואליציה: ארבעה סעיפים יפוצלו מחוק ההסדרים ויועברו להליך נפרד
ארבעה סעיפים עתידים להתפצל מחוק ההסדרים ויעברו לחקיקה נפרדת, כך החליטה היום הנהלת הקואליציה שדנה בקידום חוק ההסדרים. ההחלטה התקבלה לאחר כשבועיים בהם הצעת חוק ההסדרים היתה "תקועה" משום חילוקי הדעות בין משרד האוצר לקואליציה בעניין פיצול הסעיפים. הסעיפים שהוצאו מחוק ההסדרים הינם- העברת הרשות לשיקום האסיר למשרד הרווחה, חוק הכניסה לישראל המקשיח את תנאיהם של עובדים זרים, קידום תמ"א 38 ופרסום מכרזים ממשלתיים באתרי האינטרנט בלבד ולא בעיתונות - הסעיפים הללו יידונו בנפרד ובלא הגבלת זמן.10 צעדים לשידרוג הבניין באמצעות תמ"א 38
חילוקי דעות בין יזמים לבעלי הדירות תוקעים את יישום התוכנית הארצית לשיפוץ בניינים. לפניכם כל הצעדים שיבטיחו כי הפרויקט אכן ייצא לדרך.

החששות לרעידת אדמה משמעותית בישראל הביאה את המדינה להחליט בשנת 2005 על תוכנית תמ"א 38 תוכנית מתאר ארצית לחיזוק של בניינים מפני רעידות אדמה.

על לפי התוכנית, מבנים שאינם עומדים בתקנים הנדרשים יחוזקו ובתמורה יינתנו לבעלי הדירות תמריצים שיאפשרו מבחינה כלכלית לבצע את חיזוק המבנה. התמריצים הינם זכויות בנייה לצורכי מגורים על גג הבניין או בקומת העמודים המפולשת, כאשר את זכויות הבנייה ימכרו בעלי הדירות לקבלן או ליזם, שבתמורה יחזק וישדרג את הבניין ויישא בכל העלויות הנדרשות.


דירת גן בבניין באוהאוס בלב תל אביב מוצעת ב-2.95 מיליון שקל
שם: דוד שוראקי (45)
עיסוק: מנהל בחברת אינטרנט
מצב משפחתי: נשוי פלוס 3

איזו דירה אתה מוכר?
"אני מוכר דירת גן ברחוב אחד העם 92 (בין הרחובות שנקין לבלפור) בתל אביב, בשטח של 86 מ"ר עם גינה של כ-30 מ"ר ומרפסת נוספת בחזית הבניין.
הבניין: מדובר בבניין בן ארבע קומות בסגנון באוהאוס משנות ה-30 של המאה הקודמת, במבנה ייחודי בצורת האות "ח", הבניין שופץ במסגרת תוכנית לשימור מבני באוהאוס ותמ"א 38. השיפוץ נעשה תוך שמירה מחמירה על כל האלמנטים של הבניין המקורי, כגון- תריסי עץ, חלונות גבוהים, דלתות ותקרות גבוהות (כארבעה מטרים) וריצוף חדר המדרגות במרצפות התקופה. במסגרת השיפוץ נוספו לבניין שתי קומות ומעלית. הבניין אוכלס בתחילת 2010.


תמ"א 38 – הזדמנות ירוקה
בנוסף לחיזוק הבניין מפני רעידות אדמה, תמ"א 38 הינה גם הזדמנות חד-פעמית להפוך את הבניין הישן שלכם לבניין ירוק, שתאפשר לכם גם ליהנות ממנו יותר כדיירים וגם להרים את תרומתכם הצנועה לעולם טוב יותר, בריא יותר ונקי יותר. הדבר אינו דורש השקעה נוספת. צריך רק לרצות ולדעת מה לדרוש.


השמאים: "מחירי הדירות בישראל אינם גזירה משמים - אפשר להוריד אותם"
מסתבר כי לא רק בממשלה מנסים לגבש פתרונות למצוקת הדיור. "מחירי הדירות בישראל אינם גזרה משמים: יש מרחב תמרון ויכולת להשפיע על השוק למדינה, הן בשיווק קרקעות והן ביצירת תמריצים שונים, ואפשר להוריד את מחירי הדירות" - כך טוענים בלשכת שמאי המקרקעין, ערב הכינוס השנתי של הלשכה המתקיים מדי שנה באילת.

בלשכת השמאי הוצעו מספר פתרונות לעליית מחירי הדירות בישראל. "אם בתחילת העשור דירת 4 חדרים באזור מרכז תל אביב עלתה בממוצע 800 אלף שקל, הרי שכיום מחירה למעלה מ-2 מיליון שקל - כמעט פי 3", אומר יו"ר הלשכה, ארז כהן. "בפרק הזמן הזה עלו מחירי הקרקע לאותה יחידת דיור מ-250 אלף שקל לכמיליון שקל ויותר בתל אביב".

איך מבצעים פינוי-בינוי ותמ"א 38? מומחי עסקים ענו על השאלות שלכם
גרים בבניין ישן וחולמים על שיפוץ? מחפשים יזם להשבחת הנכס המתפורר שלכם? תמ"א 38 ופינוי-בינוי מבטיחות שדרוג לבעלי דירות, אבל לא כל בניין ישן הוא מכרה זהב. פאנל המומחים של עסקים ענה על השאלות שלכם - כדי לברר אם גם לכם יש כסף מתחת לבלטות.
מחכים לאסון? "מהנדס עיריית ת"א מעדיף בניינים מטים ליפול, שנה וחצי לוקח לאשר תכנית תמ"א 38"
המתנה של שנה וחצי לאישור תכניות, מחשבה קצרת טווח ובירוקרטיה ברישומם של בניינים משותפים מונעים חיזוק של אלפי בניינים בעלי כדאיות כלכלית במסגרת תמ"א 38
לירן סהר 11:52 | 15.11.10 bizportal

שיפוצים – זה עניין למקצוענים
"שיפוצים" הפכה בשנים האחרונות למילה מאיימת ומפחידה כמעט לכל מי שהתנסה בה או ראה את חבריו מתנסים ומתענים. ממש כמו בתי משפט ובתי חולים, שאתה יודע רק כיצד אתה נכנס לתוכם אבל לא בטוח איך אתה יוצא, כך גם בתחום השיפוצים. השוק הישראלי מוצף בהרבה מאוד אנשים בעלי "ידיים טובות", שאין להם מושג איך להשתמש נכון בחומרים מתקדמים ובטכנולוגיות חדישות.